Porównanie źródeł wzorów:

stock, agencja reklamowa, projektant

Konspekt:

  • Skąd wziąć wzory na produkty? Plusy i minusy.
  • Portal z grafiką stockową.
  • Studio graficzne.
  • Projektant lub pracownie projektowe.

na tkaniny lub tapety?

Czy zawsze warto współpracować z projektantem?

Jest kilka podstawowych źródeł, z których możesz czerpać wzory. Wszystko zależy od tego czego tak naprawdę potrzebujesz. Nie zawsze zamówienie wzoru lub zakup z bazy projektanta jest najlepszym wyborem.

Przedstawię Ci czym się różnią źródła, w których możesz zakupić ciekawy wzór i dla kogo każde z nich w mojej ocenie będzie najlepsze.

Najbardziej ogólny to:

  • portale stockowe
  • graficy i studia graficzne
  • projektanci i pracownie projektowe

Jest on dość płynny.

Portale stockowe mogą posiadać ogromne bazy różnych grafik i zdjęć, ale są portale, które specjalizują się wyłącznie w we wzorach na powierzchnie płaskie.

Studia graficzne mogą mieć w swojej ofercie strony internetowe, identyfikację wizualną i grafikę produktową w tym grafikę na Twoją tkaninę.

Innym rodzajem może być agencja, która tworzy wyłącznie grafikę do druku: od świątecznych kartek, przez papiery dekoracyjne aż po wzór na tkaninę lub tapetę.

Czy zawsze warto współpracować z projektantem?

Na koniec mamy projektantów i pracownie projektowe, które mogą tworzyć zarówno wzory na licencji, jak i na wyłączność. Mają swój wypracowany styl, który Ci pasuje lub tworzą wzory dokładnie pod Twoje wymagania.

Portale

z grafiką stockową

Graficy

i studia graficzne

Projektanci wzorów

lub pracownie projektowe

Dobra pracownia projektowa lub projektant są na bieżąco z wszelkimi nowościami i trendami rynkowymi.

Z powodu ścisłej specjalizacji znają proces produkcji, techniki i technologie, specyfikę marketingu i sprzedaży produktów, na które mają przeznaczone być ich wzory. 

Wydawałoby się, że to jedyny słuszny wybór? Nie do końca. Oprócz plusów są też minusy.

Niczego nie musisz szukać. Zadaniem projektanta jest sprawdzić Twoje potrzeby i dostarczyć Ci taki wzór, który będzie na nie odpowiadał. 

Nawet jeśli projektant sprzedaje wzory ze swojej bazy, a nie tworzy wzoru dla Ciebie od początku, to i tak prezentuje Ci adekwatny do Twoich potrzeb wycinek bazy.

Bez problemów dostosuje Twój wzór do tego co jest Ci potrzebne. Może stworzyć całą spójną kolekcję, czy przygotować kolorystyki.

Projektant współpracuje z Twoim zespołem marketingowo-sprzedażowym i dzięki temu zna dobrze gusta i preferencje Twojego klienta.

Zna specyfikę produkcji i rozumie w jaki sposób przygotować wzór, by był jak najłatwiejszy do wdrożenia.

Najczęściej razem ze wzorem dostajesz dożywotnie prawa majątkowe.

Cena wzoru jest znacznie wyższa w stosunku do poprzednich opcji. Jest tego kilka powodów, ale pewnie domyśliłeś się czytając plusy.

Współpraca z projektantem lub pracownią projektową to zawsze proces, w który musisz być zaangażowany jeśli nie Ty to na pewno Twój zespół marketingowo-sprzedażowy. 

Dla kogo?

Na pewno nie jest to dobre rozwiązanie dla wcześniej wymienionych grup i firm, które mają na pokładzie własnych trendsetterów, właścicieli luksusowych marek, które same wyznaczają globalne trendy. Choć… i tu zdarzają się wyjątki.

Powinieneś się zainteresować tego typu współpracą jeśli:

Masz własnych projektantów na pokładzie, ale nieregularnie potrzebują większego wsparcia projektowego w szerokim zakresie.

Nie masz własnych projektantów, ale potrzebujesz spójnej stylistyki firmy i uważnego podejścia do swojego klienta docelowego.

A oprócz tego:

Masz potrzebę wyróżnienia się na rynku za pomocą wzornictwa i potrzebujesz do tego specjalisty.

Wprowadzasz stosunkowo dużo wzorów rocznie i regularnie budujesz lub chcesz budować kolekcje na dany sezon.

Nie masz czasu na to, by szukać wśród czeluści internetowych trendów i zastanawiać się nad wielkością motywu we wzorze.

Zależy Ci na tym by mieć wzór na wyłączność a nie na licencji.

Podsumowanie:

Cena za wzór powinna być kroplą w morzu inwestycji w Twoją produkcję.

Nie ma sensu kupować wzoru nawet u najlepszego projektanta na wyłączność, jeśli dopiero sprawdzasz rynek i chcesz wyprodukować próbną, niewielką partię. 

Mimo to, że to tylko kropla, pamiętaj, że może ona sprawić, że inwestycja w produkcję może zwrócić się bardzo słabo. Nie ma nic gorszego niż robienie rabatówek na produkcie zalegającym na magazynie. 

Dlatego zrób sobie dobre rozeznanie i sprawdź czego możesz potrzebować.

Jeśli dalej nie wiesz, umów się na bezpłatną konsultację, podczas której doprecyzujemy razem jakiej współpracy potrzebujesz.