O co warto zapytać

projektanta?

Konspekt:

  1. Etap przygotowań
  • decyzja o podjęciu współpracy, czym się kierować
  • jak się przygotować do rozmów
  1. Pytania do projektanta
  • jak przeglądać portfolio
  • przygotowanie techniczne
  • rodzaje licencji i umów

z projektantem?

Nie jest trudno znaleźć projektanta wzorów na powierzchnie płaskie.

Znacznie trudniej znaleźć odpowiedniego specjalistę.

Poszukiwania najlepiej zacznij nie od tego kogo portfolio Ci się spodobało, ale jakich wzorów potrzebujesz. Dopiero w następnej kolejności zastanawiaj się z jakiego źródła możesz je pozyskać.

Wcześniej dla ułatwienia możesz przeczytać porównanie źródeł wzorów, gdzie znajdziesz między innymi odpowiedź jaki projektant jest Ci potrzebny i czy w ogóle go potrzebujesz.

Nie skupiaj się wyłącznie na portfolio i opiniach.

Nawet jeśli już wiesz jakich wzorów szukasz i o jakiej współpracy projektowej powinieneś myśleć.

Skup się na pytaniach, które mogą Ci pomóc podjąć dobrą decyzję. Być może znajdziesz je w udostępnionych przez projektanta materiałach, a jeśli nie to zawsze pytaj. Pomoże Ci to uchronić się przed kiepskiej jakości współpracą i oszczędzi nerwów.

Przede wszystkim jednak będziesz wiedzieć na co możesz liczyć: jakie obszary projektant jest w stanie zaopiekować a jakie prace są po Twojej stronie.

Nawet jeśli w Twoim przypadku cena wzoru to niewielki procent produkcji tkaniny lub tapety, to efekt współpracy ma potem bardzo duży wpływ na wyniki sprzedaży. Na koszty produkcji czasami też. 

projektanta wzorów?

W portfolio można zobaczyć styl, albo umiejętności projektanta, ale niewiele mówi ono o współpracy z nim czy jego procesie twórczym.

Zresztą rzadkością jest pokazywanie przykładów krok po kroku, gdzie można prześledzić wzór od założeń po umieszczenie go na finalnym produkcie. Jako, że sami uważamy, że to dość ważne, nasze portfolio zawsze pokazuje takie przykłady procesu tworzenia wzoru

Terminy też są ważne, nie bardziej jednak niż rodzaj licencji i umowa. Na koniec są jeszcze sprawy techniczne – do jakiego momentu wzór zostanie opracowany przez projektanta. Czy będzie to plastyczny projekt czy gotowy na maszynę, czy ma określone palety kolorystyczne lub separacje.

Przeglądając je skup się na tym w jaki sposób został zrealizowany zamysł wzoru.

W jaki sposób projektant podszedł zarówno do możliwości produkcyjnych jak i preferencji klienta końcowego. Jeśli nie masz takiej możliwości to w pierwszej kolejności zapytaj projektanta:

  • Jakie były wytyczne do wskazanych przez Ciebie wzorów w jego portfolio?
  • Skąd czerpał do nich inspiracje? W jaki sposób badał rynek?

Jeśli kusi Cię zapytać dla kogo były wzory robione może to być tajemnicą projektanta, ale na pewno nie jest czymś takim odpowiedź na powyższe pytania. 

Dlaczego to ważne?

Dowiesz się w jaki sposób projektant pracuje, jak bardzo skupia się na tym czego Ty naprawdę potrzebujesz i czy potrafi dostosować do tego swój styl.

Dowiedz się, w którym Ty przejmujesz obróbkę techniczną projektu.

Projekt może być przygotowany w wersji, którą trzeba jeszcze dopasować: przygotować separacje, palety, czy sploty jak w przypadku tkanin żakardowych. Może też być przygotowany bezpośrednio do druku lub na konkretną maszynę w czym specjalizują się duże studia projektowe. Pomyśl co w Twoim przypadku powinno być po stronie projektanta, a co możesz zrobić we własnym zakresie i zapytaj:

  • Czy zna specyfikę produkcji, którą będziesz stosować dla swojego wyrobu?
  • W jaki sposób zostanie przygotowany ostateczny wzór? Nie tylko jeśli chodzi o rozszerzenia plików, ale w jaki sposób będą opracowane kolorystyki? Ile ich będzie?
  • W jakim stopniu będzie on opracowany technicznie? Może to być szczególnie ważne dla takich projektów jak tkaniny żakardowe czy dywany. 

Dlaczego to ważne?

Warto zapytać o to już na samym początku, bo może się okazać, że kupujesz sam wzór plastyczny i musisz jeszcze poprosić kogoś o przygotowanie go do produkcji.

Na pierwsze pytanie projektant nie musi znać dokładnej odpowiedzi i jeśli tak nie jest poprosi Cię specyfikacje.

Na dwa następne pytania projektant powinien odpowiedzieć bardzo obszernie, a Ty w ten sposób będziesz wiedział czego może się spodziewać i co robić dalej z zakupionym wzorem. 

Mimo odpowiedniego wyboru źródła wzorów, rodzaj licencji wcale nie musi być oczywisty.

Możemy mieć do czynienia z dożywotnim przeniesieniem praw majątkowych (nie autorskich, które prawnie są niezbywalne) lub licencjami zależnymi od czasu trwania lub ilości produktów na jakich można wykorzystać wzór.

Licencje mogą być wyłączne, czyli wzór wówczas może być wykorzystywany tylko przez jednego producenta na czas ich trwania. Mogą też być zwykłe licencje, które dopuszczają użycie wzoru przez każdego, kto wykupi do niego licencję.  

Natomiast o co Ty powinieneś zapytać: 

  • Czy wzór jest całkowicie na wyłączność czy na licencji? Jeśli tak to jaki to rodzaj licencji?
  • Na jaki okres przewidziana jest licencja i na jakie pola eksploatacji?

Uwaga!

Pamiętaj, że przeniesienie praw lub licencja to nie to samo co patent. O opatentowanie wzoru dba producent. Z uwagi na czasem dość skomplikowane procedury niewielu producentów się na niego decyduje.

To co ważne prawa do wzorów podlegają ustawie o ochronie praw autorskich i wszelkie niejasności są rozstrzygane sądownie pod tym kątem.

Żaden dobry projektant nie powinien mieć problemów z udzieleniem odpowiedzi na powyższe pytania.

Dla niego jest to jeszcze jedna możliwość pokazania tego w jaki sposób się z nim współpracuje i jak bardzo może być efektywny.

Dla Ciebie to możliwość wstępnego sprawdzenia czy jest on w stanie podołać Twojemu wyzwaniu i zwiększycie oboje prawdopodobieństwo stworzenia rynkowego hitu.

Nie zaczynaj współpracy jeśli odpowiedzi będą rodzić w Tobie jakiekolwiek wątpliwości. Raczej nic się nie poprawi podczas procesu projektowania.